Barcode: 2006050020171
Chips ondulées saveur poulet
by drizz
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
nutriscore
nutriscore grade c
with sunflower oil
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 521.0 kcal |
| Fat | 30.0 g |
| of which saturated | 2.4 g |
| Carbohydrates | 55.0 g |
| of which sugars | 1.9 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 6.0 g |
| Salt | 1.4 g |
Ingredients
Pommes de terre 64,1%, huile de tournesol 28,9%, maltodextrine, arômes naturels, lactosérum en poudre, sel, sucre, épices, peau de poulet cuite, viande de poulet cuite, bouillon de poulet, sel, herbes aromatiques, acidifiant: acide citrique.
Allergens
milk
Additives
e330
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Whole button mushrooms
Asda
NOVA 1
Lemon juice from concentrate
Asda
B NOVA 3
Organic Baby Potatoes
Asda
E NOVA 1
Red pepper houmous
Asda
B NOVA 3
British Brown Onions
Asda, Asda Growers selection
A NOVA 1
Pitted Queen Olives
Asda
E NOVA 4
Grapefruit salad
Asda
C
Orange Mango & Passion Fruit Juice 1 Litre
Asda
C NOVA 1
Garden peas
Asda
A NOVA 1
Lime Juice From Concentrate
Asda
B NOVA 3
Trimmed spring onions
Asda,Asda Grower's Selection
A NOVA 1
Pickled onions
Asda
C NOVA 3