Barcode: 5391542670161
Enriched chicken breast
by Green Farm
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 3
Categories
Available in
ireland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 124.0 kcal |
| Fat | 2.1 g |
| of which saturated | 0.5 g |
| Carbohydrates | 2.0 g |
| of which sugars | 0.1 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 24.0 g |
| Salt | 0.7 g |
Ingredients
Chicken Breast, Potato Starch, Salt, Vinegar, B12, B5, B9, B1, B2, B6, B3
Related Products in Meats And Their Products
Roti de dinde
Aoste, Plus
NOVA 4
Festive Turkey Breakfast Sausage, with mechanically separated turkey added, 85% lean 15% fat
Festive
D NOVA 3
Beef Stew
Deseret Farms
B NOVA 4
Tender British lamb shanks
D
Montréal Smoked Meat
Dunn's
D NOVA 4
Veganer Schinkenspicker mit Schnittlauch
Rügenwalder Mühle
C NOVA 4
Giant, ground pork
Giant
C NOVA 1
Chicken goujons
A NOVA 3
Ground beef
Deseret Farms
C NOVA 1
Geflügel-Twister Habanero
Edeka Südwest
D NOVA 4
Naturally hickory smoked premium bacon, hickory smoked
Wellsley Farms
E NOVA 3
Pork tenderloin
NOVA 4