Barcode: 4003586004833
Frit-Stick
by funny-frisch
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
vegetarian
Categories
Available in
france, germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 508.0 kcal |
| Fat | 28.0 g |
| of which saturated | 2.6 g |
| Carbohydrates | 54.0 g |
| of which sugars | 2.0 g |
| Fiber | 4.6 g |
| Proteins | 6.5 g |
| Salt | 1.3 g |
Ingredients
Kartoffeln, Sonnenblumenöl, Speisesalz, Aroma, Hefeextrakt (enthält GERSTE), Paprikapulver, Zucker, Zwiebelpulver, Knoblauchpulver, Farbstoff (Paprikaextrakt), Raucharoma, Gewürzextrakte.
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Orange juice from concentrate
NOVA 1
100% juice, apple cherry
E NOVA 4
100% juice blend with added ingredients, apple berry
D NOVA 4
Steel cut oats
A
Mirepoix blend
A NOVA 1
Black beans
A NOVA 1
Adjustable grinder, orange & lemon pepper
E NOVA 3
Spread, cocoa & hazelnuts
E NOVA 4
Tomatoes
A
Graham cracker pie crust
E NOVA 4
Quick oats
A
Apple beverage
D NOVA 4