Barcode: 3256830003552
Frites Tradition
by McCain
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 3
Labels
no preservatives
no peanuts
with sunflower oil
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 133.0 kcal |
| Fat | 4.0 g |
| of which saturated | 0.4 g |
| Carbohydrates | 20.5 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | 2.5 g |
| Proteins | 2.5 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Pommes de terre (96 %), huile de tournesol (4 %).
Related Products in Chips And Fries
Regular Potato Smiles
McCain
C NOVA 3
Crinkle cut Fries
McCain
NOVA 4
Salt and pepper chips
By sainsbury's
NOVA 4
super crispy dipper fries
C NOVA 4
Buttermilk Ranch
E NOVA 4
Super crispy steak cut fries
Lamb weston
C NOVA 4
Crab Chip
Utz
A NOVA 4
Style Bistro Selects
McCain
C NOVA 4
Chunky Triple Cook Chips
Sainsbury's
C NOVA 3
Frozen Chips
Sainsbury's
B NOVA 4
Straight cut french fried
McCain
B NOVA 4
Super crispy crinkle cut fries
LambWeston
C NOVA 4