Barcode: 3503969112205
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 231.0 kcal |
| Fat | 19.0 g |
| of which saturated | 11.0 g |
| Carbohydrates | 2.0 g |
| of which sugars | 1.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 13.0 g |
| Salt | 2.0 g |
Ingredients
85 % fromage de chèvre (_lait cru_, _ferments lactiques_, sel), vin Mâcon blanc 8 % (SULFITES), Comté AOC 4%, _beurre_ 3%
Allergens
milk
sulphur dioxide and sulphites
Related Products in Dairies
Sweetened condensed milk, sweetened
E NOVA 3
Nonfat Chocolate Milk
Toft's, Toft Dairy Inc.
C NOVA 3
Ciliegine whole milk fresh mozarella
Bel Gioioso
C NOVA 3
Nonfat chocolate milk
Toft's, Toft Dairy Inc.
C NOVA 3
Small curd cottage cheese
C NOVA 4
Evaporated milk
E NOVA 4
Toft's, one quality 1% lowfat milk
Toft's, Toft Dairy Inc.
B NOVA 1
2% Reduced Fat Milk
Toft's, Toft Dairy Inc.
B NOVA 1
Cultured butter milk
Toft's, Toft Dairy Inc.
B NOVA 3
Toft's, 1% lowfat milk
Toft's, Toft Dairy Inc.
B NOVA 1
Small curd cottage cheese
C NOVA 4
2% Reduced Fat Milk
Toft's, Toft Dairy Inc.
B NOVA 1