Barcode: 0850045748050
Fruit Blox
by unspeakable
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
no artificial flavors
no gmos
vegan
non gmo project
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 304.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | — |
| Carbohydrates | 73.9 g |
| of which sugars | 47.8 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Corn Syrup, Cane Sugar, Water, Apple Juice Concentrate, Pectin, Malic Acid, Citric Acid, Natural Flavor, Color (spirulina, vegetable juice, turmeric), Sodium Citrate.
Additives
e296
e330
e331
e440
Related Products in Beverages And Beverages Preparations
Green tea
Bigelow
NOVA 1
Mint Medley Herbal Tea
Bigelow
NOVA 1
The Mini Soft Drink
Ale8, ALE 81
D NOVA 4
Lavender chamomile herbal tea
Bigelow
Perfect Peach
Bigelow
NOVA 4
Mint chocolate cocoa mix
Cocoa Classics
NOVA 4
Whole Chocolate Milk
Harris Teeter
E NOVA 4
Sparkling Elderberry + Pomegranate Apple Cider Vinegar Beverage
Trader Joe's
E NOVA 4
Blue Moon Belgian White Wheat Ale Beer Bottles - 6 CT
Blue Moon
NOVA 3
Coors Light
Coors
NOVA 4
Harris Teeter Diced Tomatoes
Harris Teeter
B NOVA 3
Rose & Mint Herbal Tea
Bigelow
NOVA 4