Barcode: 9344844002204
Ginger beer (Low Sugar)
Processing
NOVA 4
Environment
Eco-Score C
Labels
not advised for specific people
australian made
not advised for pregnant women
Categories
Available in
australia
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 31.5 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 2.4 g |
| of which sugars | 2.3 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
CARBONATED WATER, ALCOHOL, GINGER SYRUP (1%) (INCLUDING REAL GINGER), ORGANIC AGAVE SYRUP, SUGAR, NATURAL FLAVOURS [INCLUDING COLOUR (150d)], FOOD ACID (330), PRESERVATIVE (211), SWEETENER (955).
Additives
e150d
e211
e330
e955
Related Products in Beverages And Beverages Preparations
Suc de taronja
Ametler Origen
E
Kéfir mild
Cremos
B
Bebida de Aloe Vera - Sabor Mango
Amazonia fruit
E NOVA 4
Bebida de avena bio sin gluten
La Finestra sul Cielo
C NOVA 3
Manzana, mango, plátano y fruta de la pasión
Fresquitos
C NOVA 1
Beguda de civada
Ametller Origen
C NOVA 4
Aigua colevisa
Only Water
A
Bebida de almendra sin azúcar, con calcio añadido
NaturGreen
B NOVA 4
Eneryeti ZEN
eneryeti
D NOVA 4
Jugo de mango
Amazonia Fruit
E
FreshYeti - Piruleta
Eneryeti
D NOVA 4
Fresquitos
Gufresco
E