Barcode: 5057753926151
Grated Irish Cheddar
by Creamfields
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Labels
vegetarian
strength 1
Available in
ireland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 416.0 kcal |
| Fat | 34.2 g |
| of which saturated | 21.3 g |
| Carbohydrates | 2.0 g |
| of which sugars | 0.1 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 24.9 g |
| Salt | 1.8 g |
Ingredients
Cheddar Cheese (_Milk_), Potato Starch
Allergens
milk
Related Products in Dairies
Danette saveur coco
Danette, Danone
C NOVA 4
Parmigiano Reggiano DOP
Milbona
D NOVA 3
Le fromage Blanc nature
Danone
B
HiPro
Danone
NOVA 4
Skyr
Danone
A NOVA 3
Skyr
Danone
A NOVA 1
Light & Free mousse
Light & Free
NOVA 4
Activia. Fraise
Danone
B NOVA 4
Beurre
M&S Food
E NOVA 2
Hipro citron
Danone
NOVA 4
Creamy Cottage Cheese
M&S Food
A NOVA 3
Salted Softer Butter
M&S Food
E NOVA 2