Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 419.0 kcal |
| Fat | 35.5 g |
| of which saturated | 19.4 g |
| Carbohydrates | 6.5 g |
| of which sugars | 1.6 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 22.6 g |
| Salt | 3.3 g |
Ingredients
PASTEURIZED PROCESS AMERICAN CHEESE WITH JALAPEÑOS: CULTURED PASTEURIZED MILK, WATER, RED AND GREEN JALAPEÑO PEPPERS, SALT, SODIUM PHOSPHATE, SORBIC ACID [PRESERVATIVE], NATURAL FLAYORING, ENZYMES. MEAT STICK: PORK, BEEF, WATER, SUGAR, CONTAINS 2% OR LESS OF SALT, FLAVORS, CHILI PEPPER, MONOSODIUM GLUTAMATE HYDROLYZED CORN PROTEIN, DEHYDRATED TOMATO, RICE BRAN, ENCAPSULATED LACTIC ACID, SAFFLOWER OIL, ENCAPSULATED CITRIC ACID, SODIUM NITRITE. CONTAINS: MILK
Additives
Recipes with Similar Ingredients
Salsa
11 ingredients
Taco Dip
10 ingredients
Texas Torpedoes
6 ingredients
Dan'S Beet Bbq Sauce
6 ingredients
Jalepeno Shrimp Skewers
12 ingredients
Bean & Chorizo Tostaditas
11 ingredients
Roasted Chili Pasta
8 ingredients
Spicy Broccoli
5 ingredients
Salsa Encendida
10 ingredients
Lime Chicken Kababs
16 ingredients
Saucey Grilled Salmon
6 ingredients
Thai Carrot Pumpkin Coconut Soup
1 ingredient
Related Products in Dairies
Heavy Whipping Cream
Food Lion
4% cottage cheese
Original Lowfat Yogurt 1.5% Milkfat Vanilla
Food Lion
Peanut butter crunch greek lowfat yogurt
Parmesan cheese
Food lion, light nonfat yogurt, blueberry
Food Lion, Food Town Stores Inc.
Colby Jack Cheese Snack Bars
FOOD LION
Nonfat yogurt
Food Lion, Food Town Stores Inc.
Nonfat yogurt
Food Lion
Regular twist string cheese
Whole greek yogurt
Food Lion
Food lion, nonfat yogurt, blueberry pomegranate
Food Lion, Food Town Stores Inc.