Barcode: 0003003400878
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 54.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 2.2 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 10.9 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
Egg whites, contains 1% or less of the following: guar gum, xanthan gum, salt, onion powder, natural flavor, and color (includes beta carotene). vitamins and minerals: calcium sulfate, iron (ferric orthophosphate), vitamin e (alpha tocopherol acetate), zinc sulfate, calcium pantothenate, vitamin b12, vitamin b2 (riboflavin), vitamin b1 (thiamine mononitrate), vitamin b6 (pyridoxine hydrochloride), folic acid, biotin, vitamin d3.
Additives
e160a
e160ai
e412
e415
Recipes with Similar Ingredients
Blackberry Jam(Sugar-Free)
2 ingredients
Baked Beans And Chutney
8 ingredients
Meat Marinade
9 ingredients
Carrot Nut Bread
9 ingredients
Finger Paint
3 ingredients
Glarch(For Kids 3 Years Old Or Older)
3 ingredients
Silly Putty
3 ingredients
Barbecue Brisket
4 ingredients
Street Chalk
4 ingredients
"Late Louise Holland'S" Vegetable Salad
11 ingredients
Yeast Rolls
7 ingredients
Berry Rich Shake
4 ingredients
Related Products in Farming Products
18 oeufs frais de caille
Drome Caille
A NOVA 1
12 oeufs de poules élevées en plein air
Ferme Kientz
A
6 Oeufs frais - moyen
Casino
A
Oeufs
Bi1
A
Oeufs de poule riches en oméga 3 plein air
Bi1
A NOVA 1
Blanc D'oeuf Pâtissier
Cocotine
A NOVA 4
Œuf entier
Cocotine
B NOVA 1
Œufs durs écalés
Cocotine
A NOVA 1
BLANC D'OEUF EN NEIGE avec du caramel
Carrefour, En Cuisine, Promocash
C NOVA 4
Œuf Entier Liquide Pasteurisé
Cocotine
B NOVA 1
Blanc D'oeuf Pâtissier
Cocotine
A NOVA 4
Jaune d'œuf
Cocotine
D NOVA 1