Barcode: 20090166
Milchreis, Classic
by Landfein
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
german agricultural society
gold medal of the german agricultural society
2019 gold medal of the german agricultural society
made in germany
Categories
Available in
austria, czech republic, france, germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 117.0 kcal |
| Fat | 2.9 g |
| of which saturated | 1.9 g |
| Carbohydrates | 19.1 g |
| of which sugars | 10.0 g |
| Fiber | 0.2 g |
| Proteins | 3.5 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
82% Vollmilch, 11% Rundkornreis, Zucker, Speisesalz, Verdickungsmittel: Carrageen, Aroma.
Allergens
milk
Additives
e407
Related Products in Desserts
French Style Classic Cheesecake
Sara Lee
E NOVA 4
Blueberry pie
D NOVA 4
Thick & rich new york style chocolate peppermint cheesecake, thick & rich new york style
E NOVA 4
Cherry cream cheesecake
Sara Lee
D NOVA 4
Original cream cheesecake
Sara Lee
D NOVA 4
Chocolate cheesecake
E NOVA 4
Thick & rich new york style cheesecake
E NOVA 4
Banana cake
E NOVA 4
Classic cherry cheesecake
D NOVA 4
Thick & rice new york style pumpkin spice cheesecake, new york style, pumpkin spice
E NOVA 4
Classic cheesecake
Sara Lee
E NOVA 4
Moist & delicious carrot cake
E NOVA 4