Barcode: 0819573014389
Organic Fruit & Oat Bar
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
organic
no preservatives
certified b corporation
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 428.6 kcal |
| Fat | 14.3 g |
| of which saturated | 7.1 g |
| Carbohydrates | 60.7 g |
| of which sugars | 28.6 g |
| Fiber | 10.7 g |
| Proteins | 7.1 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Organic date paste (organic dates, water), organic whole grain oats, milled organic flaxseed, organic coconut oil, organic sunflower seeds, organic pear puree, organic vegetable glycerin, organic beet powder, organic natural flavors, organic blueberry puree, baking powder (sodium bicarbonate, organic corn starch, organic grape juice concentrate extract), organic raspberry puree, organic lemon oil.
Additives
e422
e500
e500ii
Related Products in Snacks
Halwa Tahinia Light 0% Cholesterol Shehrazad
Shehrazad
C NOVA 4
Fruit Chew Center Filled
Diva,Zahi
NOVA 4
Gaufrettes saveur vanille
MG J'aime
E NOVA 4
Gaufrettes saveur chocolat
MG J'aime
E NOVA 4
Ajweh
Hamdan Co
E NOVA 3
lane ground biscuits
bambi
E NOVA 4
Barazek
B NOVA 3
Durra Halawa aux pistaches
Durra
D NOVA 4
Sesame Snap
SUN
E NOVA 4
Gaufrettes saveur noisette
MG J'aime
E NOVA 4
Halwa Tahinia Aux Fruits Secs 0% Cholesterol
Shehrazad
D NOVA 4
Halwa Tahinia Light 0% Cholesterol Shehrazad
Shehrazad
C NOVA 4