Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 439.0 kcal |
| Fat | 22.0 g |
| of which saturated | 14.6 g |
| Carbohydrates | 58.5 g |
| of which sugars | 41.5 g |
| Fiber | 2.4 g |
| Proteins | 2.4 g |
| Salt | 0.8 g |
Ingredients
Sugar, water, enriched bleached flour (wheat flour, niacin, reduced iron, thiamin mononitrate [vitamin b1], riboflavin [vitamin b2], folic acid), high fructose corn syrup, corn syrup, hydrogenated palm kernel oil, palm and soybean oils with tbhq and citric acid to protect flavor, dextrose, cocoa, cocoa processed with alkali. contains 2% or less of each of the following: soy flour, whey, palm oil, buttermilk, leavening (baking soda, sodium acid pyrophosphate, sodium aluminum phosphate, monocalcium phosphate), maltodextrin, corn starch, salt, modified corn starch, soy lecithin, mono - and diglycerides, polysorbate 60, sorbic acid and potassium sorbate (to preserve freshness), calcium and sodium caseinate, corn syrup solids, natural and artificial flavors, eggs
Additives
Recipes with Similar Ingredients
Related Products in Snacks
Xocolata negra 99
Bonpreu
Xiclets menta
Bonpreu
Xocolata negra amb taronja 72% cacau
bonpreu
Cookies amb trossos de xocolata
Bonpreu
Galletas digestive con chocolate
Bonpreu
Cotnes de porc
Bonpreu, Esclat
Xocolata negra eco
Bonpreu
chocolate negro 72%
Bonpreu
Duets xocolata blanca
Bonpreu
DUETS Galeta + Xocolatina (negra)
Bonpreu
Croissants amb cacau
Bonpreu
Chocolate negro
Bonpreu