Barcode: 0733147205556
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 322.0 kcal |
| Fat | 14.4 g |
| of which saturated | 6.8 g |
| Carbohydrates | 47.5 g |
| of which sugars | 27.1 g |
| Fiber | 0.8 g |
| Proteins | 2.5 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
Water, sugar, enriched unbleached flour (wheat flour, niacin, reduced iron, thiamine mononitrate, riboflavin, folic acid), palm oil, margarine (palm oil, water, soybean oil, salt, whey solids, vegetable mono and diglycerides, soy lecithin, artificial flavor, betacarotene, vitamin a palmitate added), modified food starch, sugared egg yolks, lemon puree, salt, dextrose, sodium citrate, flavor (natural and artificial), yellow #6 and #5, calcium propionate (preservative).
Additives
e282
e322
e322i
e471
Related Products in Snacks
Fruit chews
E NOVA 4
Skittles Darkside
Skittles
E NOVA 4
Life savers fruit variety hard candy
Lifesavers
C NOVA 4
Pep o mint mints, pep o mint
E NOVA 4
Blue raspberry lemonade
E NOVA 4
Strawberry all pink fruit chews
E NOVA 4
Wint-o-green sharing size
Wrigley Confectionery, Wrigley
E NOVA 4
Tropical fruit chews
E NOVA 4
Original strawberry
E NOVA 4
Original
Skittles
E NOVA 4
Gummies flavors candy
Lifesavers
E NOVA 4
Brightside bite size candies
Skittles
C NOVA 4