Barcode: 20439606
Spaghetti Pollo Limone
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
fsc
fsc mix
nutriscore
nutriscore grade b
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 134.0 kcal |
| Fat | 5.1 g |
| of which saturated | 1.1 g |
| Carbohydrates | 14.0 g |
| of which sugars | 3.6 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 7.2 g |
| Salt | 1.0 g |
Ingredients
40% Spaghetti gegart (Wasser, Hartweizengrieß, Sonnenblumenöl, Salz), 27% Gemüsemischung (Zucchini, Romanesco, Cocktailtomaten, Erbsen, Zwiebeln), 10% Hähnchenbrust gewürzt, gegart (Hähnchenbrust, Speisesalz, Maltodextrin, Dextrose, Glukosesirup), Wasser, Magermilchpulver, Rapsöl, Frischkäse, Schlagsahne, Gouda, Hühnerbrühe, Speisesalz, Sonnenblumenöl, Milcheiweiß, Glukosesirup, Weizenmehl, Gewürze, Olivenöl nativ extra, Schnittlauch, Stärke, Zitronenöl.
Allergens
gluten
milk
Related Products in Frozen Foods
Beef enchiladas
D NOVA 4
Chicken Breast With Rosemary Brown Butter Seasoned Roasted Potatoes And Broccoli Sheet Pan Meals, Chicken With Rosemary Brown Butter Potatoes
Birds eye
C NOVA 4
Veggie Mac & Cheese
Birds Eye
NOVA 4
Chicken Stir-Fry
Voila
B NOVA 4
Glazed chicken breast & southwestern style rice with black beans and corn with rib meat
B NOVA 4
Steamfresh chef's favorites lightly sauced rigatoni
Birds Eye
B NOVA 4
Seasoned taters shredded potatoes
C NOVA 4
Cauliflower & ranch fries
C NOVA 4
Sauced Chive Butter Roasted Red Potatoes
Birds Eye
B NOVA 4
Sauced parmesan penne
Birds Eye
B NOVA 4
Lightly sauced penne & vegetables with alfredo sauce, alfredo
C NOVA 4
Garden vegetable soup
C NOVA 4