Barcode: 9310052123222
Spreadable Supersoft Butter
by Western Star
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
australian made
Categories
Available in
australia
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 526.0 kcal |
| Fat | 58.0 g |
| of which saturated | 24.0 g |
| Carbohydrates | 20.0 g |
| of which sugars | 20.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 20.0 g |
| Salt | 1.2 g |
Ingredients
Cream (From Milk), Vegetable Oil, Water, Butteroil (From Milk), Salt, Buttermilk Powder (From Milk), Emulsifier (476), Preservative (202), Flavour, Vitamins (A, D), Colour (160a). Dairy Content: Min 48%, Vegetable Oil: Min 28%. Keep refrigerated at or below 4°C. Suitable for vegetarians. *Contains 25% less fat than butter which contains 80.5g fat per 100g Made in Australia from at least 94% Australian ingredients
Allergens
milk
Additives
e160a
e202
e476
Related Products in Spreadable Butter
Butter
Asda
E NOVA 3
Salted Softer Butter
M & S
E NOVA 3
Spreadable Butter With Olive Oil And Seas Salt
Countryside Creamer
E NOVA 3
Fruit bar
That’s It
Fruit Bars
That's It
Mini probiotic bars (fig)
That's It
Trader Joe’s Organic Mango Fruit Bars
APPlES + STRAWBERRIES IN THIS MINI FRUIT BAR
That's it
C NOVA 1
That’s It
That's it
C NOVA 1
Organic Dark Chocolate Fig Truffles
That's It.