Barcode: 0000790350125
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 450.0 kcal |
| Fat | 17.5 g |
| of which saturated | 17.5 g |
| Carbohydrates | 77.5 g |
| of which sugars | 75.0 g |
| Fiber | 5.0 g |
| Proteins | 2.5 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Sugar, assorted nonpareils (sugar, corn starch, confectioners glaze, fd&c red 40, yellow 5, yellow 6, blue 1, carnauba wax), hydrogenated palm kernel oil, whey protein concentrate [milk], cocoa powder, chocolate liquor, cocoa powder (processed with alkali), soy lecithin, natural flavor.
Allergens
milk
Additives
e102
e110
e129
e133
e322
e322i
e903
Recipes with Similar Ingredients
Chocolate Coffee Spoons
2 ingredients
Pasta Salad
8 ingredients
Pasta Salad
6 ingredients
Wedding Punch
3 ingredients
Quick And Easy Pasta Salad(Lo-Cal Or Not)
7 ingredients
Pasta Salad
13 ingredients
Cabbage Salad
4 ingredients
Sage Chicken Pasta Salad
6 ingredients
Play Dough
6 ingredients
Play Dough For Kids
5 ingredients
Play Dough
5 ingredients
Wedding Punch
6 ingredients
Related Products in Snacks
Cinnamon almonds, cinnamon
E NOVA 3
Microwave popcorn
C NOVA 4
Yellow cake lemon filling with white buttercreme icing
E NOVA 4
Potato chips
D NOVA 3
Raspberry filling with white buttercreme icing yellow cake
E NOVA 4
Sea creatures fruit-flavored snacks
D NOVA 4
Fruit flavor snacks
D NOVA 4
Chocolate cake
E NOVA 4
Gel Bites, Black Cherry
Kroger
A NOVA 4
Potato chips
D NOVA 4
Sour cream & onion potato chips
D NOVA 4
Fruit flavored snacks
D NOVA 4