Barcode: 03445202
Candy Pieces In Crunchy Shell
by Reese's
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 513.0 kcal |
| Fat | 25.6 g |
| of which saturated | 15.4 g |
| Carbohydrates | 59.0 g |
| of which sugars | 53.9 g |
| Fiber | 2.6 g |
| Proteins | 12.8 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
Sugar; partially defatted peanuts; partially hydrogenated vegetable oil (contains palm kernel and soybean oils); reduced minerals whey (milk); dextrose; contains 2% or less of: corn syrup; salt; soy lecithin; artificial color (includes red 40 lake; yellow 5 lake; and yellow 6 lake); carnauba wax; resinous glaze; and artificial flavor.
Allergens
milk
Additives
e102
e110
e129
e322
e322i
e903
Related Products in Snacks
Corn sticks
D NOVA 4
Chicharrón de Cerdo
Totis
E NOVA 3
Totis MEGA CRUNCH INTENSOS
La costeña
D NOVA 4
Peanut mix
E NOVA 3
Giant pecans deli nuts
Giant, Yomms
D NOVA 4
Giant pecans snacks
Yomms
C NOVA 3
Giant pecans
Giant, Yomms Snacks
D NOVA 4
Deli nuts snacks
Yomms
C NOVA 3
galleta de avena
guanajuato
B NOVA 3
Giant pecans deli nuts, crazy pineapple
Yomms Snacks
D NOVA 4
Donitas Totis La Costeña sal y limón
Totis
E NOVA 4
Deli nuts, coco twist
Giant, Yomms
D NOVA 4