Barcode: 3338044200269
Confiture extra Oranges ameres
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
artisanal production
green dot
made in france
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 235.0 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 57.0 g |
| of which sugars | 52.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Oranges amères 55 %, sucre 45 %, pectine si les fruits n'en contenaient pas suffisamment.
Additives
e440
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Bell Peppers (capsicum)
USDA,Houston Food Bank
A NOVA 1
Fresh Chayote Fruit
USDA,Houston Food Bank
A
Pur jus tropical
Cidou
C NOVA 1
Fresh Cauliflower
USDA,Houston Food Bank
A NOVA 1
Fresh Pears various varities
USDA,Houston Food Bank
A NOVA 1
POP Squares, BBQ Flavour
The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan
A NOVA 4
Fresh Oranges - Various Varieties
Houston Food Bank,USDA
A NOVA 1
Fresh Pineapple - Various Varieties
USDA,Houston Food Bank
D NOVA 1
Fresh Grapes Various Varieties
USDA,Houston Food Bank
A NOVA 1
Celery Stalks
USDA,Houston Food Bank
A NOVA 1
Fresh Apples - Various Varieties
Houston Food Bank,USDA
A NOVA 1
POP Squares, Cheese & Onion Flavour
The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan,The 1:1 Diet
C NOVA 4