Barcode: 5000112638783
Fanta orange 33cl
by Fanta
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
beverages and beverages preparations
plant based foods and beverages
beverages
plant based beverages
carbonated drinks
fruit based beverages
sodas
fruit sodas
carbonated fruit soft drink
orange soft drinks
carbonated fruit soft drink with less than 10 of fruit juice
carbonated fruit soft drink with sugar and less than 10 of fruit juice
sweetened beverages
Available in
belgium, germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 48.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 11.7 g |
| of which sugars | 11.7 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
eau pétillante, sucre, jus d'orange à base de conservateur (6%), acidifiants (acide citrique, citrate de sodium), conservateur (sorbate de potassium), arômes naturels d'orange avec autres arômes naturels, anti-oxydant (acide ascorbique), concentré de carottes, stabilisant (gomme de guar)
Additives
e202
e300
e330
e331
e412
Related Products in Beverages And Beverages Preparations
Cranberry Flavored Fruit Juice Cocktail, Cranberry
Shoppers value
E NOVA 4
Heavy whipping cream
Bowl & Basket
E NOVA 4
Sweetened Mandarin Orange Sparkling Water Beverage
H-E-B
C NOVA 4
Seltzer
Bowl and Basket
B NOVA 1
Unsweetened Sparkling Water Lemon
H-E-B
B NOVA 4
Sweetened Strawberry Sparkling Water Beverage
H-E-B
C NOVA 4
Unsweetened Sparkling Water
H-E-B
A NOVA 1
Spring Water
Shoprite
A
Sweetened Strawberry Sparkling Water Beverage
H-E-B
C NOVA 4
Organic Strawberry Lemonade
Grown Right
E NOVA 4
Lemon juice
B NOVA 3
BLUEBERRY GINGER KOMBUCHA
Central Market
NOVA 3