Barcode: 0021130285808
Fruit cup in slightly sweetened water
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 3
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 57.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 13.6 g |
| of which sugars | 11.4 g |
| Fiber | 0.7 g |
| Proteins | 0.7 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Red grapefruit, water, sugar, preservatives (potassium sorbate, ascorbic acid, sodium benzoate), citric acid.
Additives
e202
e211
e330
Recipes with Similar Ingredients
Baked French Toast
6 ingredients
Coconut Pecan Frosting
7 ingredients
Pecan Pie
7 ingredients
Onion-Cheese Bread
8 ingredients
Corn Pudding
9 ingredients
Pecan Cranberry Pie
7 ingredients
Pecan Pie
7 ingredients
Impossible Pie
7 ingredients
Chili Strata
10 ingredients
Hot Spinach Salad
9 ingredients
Pecan Pie
7 ingredients
Pumpkin Pie Cake
11 ingredients
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Pinienkerne
ja!
A NOVA 1 Eco-Score E
Huile d'Olive Vierge Extra
Baghlia
Eco-Score D
White bread
no name
C
Amandes
Seeberger
B NOVA 1 Eco-Score E
Honey Gold Bite-Size Potatoes
Tasteful Selections
NOVA 1
Penne Rigate
Panzani
A NOVA 1
Nut & fruit mix classic
Alesto, Lidl
D NOVA 1 Eco-Score D
Pinienkerne
rewe beste wahl
A NOVA 1 Eco-Score E
Studentenfutter - Classic
Aldi, Farmer naturals, Märsch
D NOVA 3 Eco-Score D
Walnüsse
Rewe
A NOVA 1 Eco-Score D
Bio-Streichcreme Tomate, Paprika, Beluga-Linse
Rewe, Rewe Bio+vegan
C NOVA 4
Cup Noodles Chicken Flavor
Nissin
NOVA 4 Eco-Score B