Barcode: 57030609
Fudge
by Cadbury
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
cocoa life
Categories
Available in
ireland, united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 445.0 kcal |
| Fat | 15.5 g |
| of which saturated | 8.2 g |
| Carbohydrates | 77.3 g |
| of which sugars | 63.6 g |
| Fiber | 0.5 g |
| Proteins | 1.8 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
sugar, glucose syrup, palm oil, cocoa butter, cocoa mass, whey powder (milk), skimmed milk powder, whey permeate powder (milk), milk fat, emulsifiers (lecithins, e471, e442), flavourings, acidity regulator (sodium carbonates), salt, acid (citric acid), stabiliser (e509),
Allergens
milk
Additives
e322
e330
e442
e471
e500
e509
Related Products in Snacks
Giant pecans deli nuts
Giant, Yomms
D NOVA 4
Palomitas Slim Pop Sal de Mar
Slim Pop
D NOVA 3
Slim Pop
Palomitas
C
Deli nuts, coco twist
Giant, Yomms
D NOVA 4
Giant pecans
Giant, Yomms Snacks
D NOVA 4
Peanut mix
E NOVA 3
Deli nuts snacks
Yomms
C NOVA 3
Giant pecans deli nuts, crazy pineapple
Yomms Snacks
D NOVA 4
palomitas Slim pop limón y sal de mar
Slim pop
C NOVA 3
Slim Pop
Slim Pop
D NOVA 4
Giant pecans snacks
Yomms
C NOVA 3
palomitas Slim pop
Slim pop
C NOVA 3