Barcode: 0012135435176
Real Jewish Rye Bread With Caraway Seeds
by Pechter's
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 3
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 796.0 kcal |
| Fat | 5.2 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 166.0 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 10.3 g |
| Proteins | 20.8 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
WHEAT FLOUR, WATER, RYE FLOUR, CORN STARCH, ACETIC ACID, LACTIC ACID, SALT, SOYBEAN OIL, CARAWAY SEEDS, GROUND CARAWAY, YEAST, AND 2% OR LESS OF THE FOLLOWING: SILICON DIOXIDE, CARMEL COLOR, GROUND FENNEL.
Additives
e260
e270
Recipes with Similar Ingredients
Franks And Sauerkraut
9 ingredients
Irish Soda Bread
10 ingredients
Pork Chops Hungarian
9 ingredients
Potatoes With Caraway Seed
2 ingredients
Leek, Potato And Sausage Soup
10 ingredients
Polish Noodles And Cabbage
8 ingredients
Cheese Crisps
4 ingredients
Pork And Sauerkraut
6 ingredients
Potato And Cabbage Soup
8 ingredients
Reuben Casserole
7 ingredients
Dumplings, Pork Hocks And Kraut
11 ingredients
Fried Cabbage
7 ingredients
Related Products in Undefined
Small Ripe Pitted Black Olives
Roundy's
NOVA 3
Sliced Ripe Black Olives
Roundy's
NOVA 3
Stuffed Manzanilla Olives With Minced Pimiento
Roundy's
D NOVA 4
Stuffed Manzanilla Olives With Minced Pimiento
Roundy's
D NOVA 4
Salad
Roundy's
D NOVA 4
Hand Placed Manzanilla Olives With Minced Pimiento
Roundy's
D NOVA 4
Sliced Ripe Black Olives
Roundy's
NOVA 3
Chopped Ripe Black Olives
Roundy's
NOVA 3
Queen Olives With Minced Pimiento
Roundy's
C NOVA 4
Manzanilla Olives With Minced Pimiento Stuffed
Roundy's
D NOVA 4
Manzanilla Olives With Minced Pimiento
Roundy's
D NOVA 4
Stuffed Queen Olives With Minced Pimiento
Roundy's
NOVA 4