Barcode: 0021438002176
Roquefort
by Société
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 3
Categories
Available in
canada, france, united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 333.3 kcal |
| Fat | 30.0 g |
| of which saturated | 20.0 g |
| Carbohydrates | 0.0 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 20.0 g |
| Salt | 3.5 g |
Ingredients
Lait de brebis, sel, cultures bactériennes, presure, Penicillium roqueforti. Contient: Lait
Recipes with Similar Ingredients
Stuffed Celery
5 ingredients
Roquefort Salad Dressing
5 ingredients
Roquefort Dressing
7 ingredients
Blue Pear Salad
7 ingredients
Creamy Roquefort Dressing
7 ingredients
Roquefort Chicken
7 ingredients
Roquefort Grapes
5 ingredients
Sylvia'S Cheese Ball
7 ingredients
Stuffed Celery
8 ingredients
Roquefort Dressing
7 ingredients
Roquefort Cheese Ball
8 ingredients
Stuffed Shrimp
8 ingredients
Related Products in Dairies
Chevre frais blanc
Maison Loic Chupin
D NOVA 3
Le yaourt fermier
La Ferme De La Vieille Abbaye
C
Chevre long blanc
Maison LOÏC CHUPIN
D NOVA 3
Buchette cendrée
Maison Loïc Chupin
D NOVA 4
Buchette blanche nature
Maison Loic Chupin
D NOVA 3
Fromage de chèvre
D NOVA 4
Le petit frais de chèvre bio
Fromagerie La Lémance, La Lémance Fromagerie
D NOVA 3
Le Yaourt Fermier 4 x 125 g
La Ferme de la Vieille Abbaye
B NOVA 3
Fromage de chèvre frais Ail & Fines herbes
Maison loic Chupin
D NOVA 3
Le yaourt fermier au lait du jour brassé sur lit de fraises
La Ferme de la Vieille Abbaye
C NOVA 4
Yaourts fermiers brassés vanille
La Ferme De la Vieille Abbaye
B NOVA 4
Chèvre ciboulette
C NOVA 3