Barcode: 0033589923606
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 283.0 kcal |
| Fat | 26.3 g |
| of which saturated | 8.1 g |
| Carbohydrates | 2.0 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 12.1 g |
| Salt | 2.2 g |
Ingredients
Pork, water, beef, and less than 2% of the following: salt, dextrose, sodium phosphates, flavorings, smoked flavor, sodium acetate, sodium diacetate, sodium erythorbate, sodium nitrite.
Additives
e250
e262
e262i
e262ii
e316
Related Products in Meats And Their Products
Jumbo hot dogs
E NOVA 4
Italian dry salami with black pepper
E NOVA 4
Milano salami
E NOVA 4
Coppa
E NOVA 4
Maple sausage links, maple
Valu Time
E NOVA 4
Lean cooked ham & water product
E NOVA 4
Angus burger beef patties made with 100% angus beef, angus burger
D NOVA 1
Sausage patties
Valu Time, Topco
E NOVA 4
Proscuitto
E NOVA 3
Bacon & cheddar beef patties made with 100% angus beef, bacon & cheddar
D NOVA 4
Vidalia onion beef patties made with 100% angus beef, vidalia onion
Topco
D NOVA 4
Original hot flavor pork sausage
Valu Time, Topco
E NOVA 4