Barcode: 0852614006028
Organic gooseberries
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 4
Labels
organic
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 67.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 6.7 g |
| of which sugars | 5.3 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 10.0 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Organic pasteurized skim milk, organic gooseberries, organic cane sugar, water, apple pectin, organic vanilla extract, live active and probiotic cultures.
Additives
e440
Recipes with Similar Ingredients
Fresh Gooseberry Pie
5 ingredients
Ethel'S Gooseberry Cobbler
5 ingredients
Gooseberry Pie
4 ingredients
Bee'S Gooseberry Pie
4 ingredients
Blue Goose Pie
6 ingredients
Gooseberry Pie
6 ingredients
Gooseberry Salad
10 ingredients
Fresh Gooseberry Pie
5 ingredients
Gooseberry Pie
7 ingredients
Fresh Gooseberry Pie
5 ingredients
Gooseberry Pudding
10 ingredients
Gooseberry Chutney
8 ingredients
Related Products in Dairies
Ciliegine mozzarella cheese
C NOVA 3
Washed rind
D NOVA 3
Fondue cheese
D NOVA 4
Irish cheddar cheese
D NOVA 3
Fresh goat log
D NOVA 3
Cheese
Murray's
D NOVA 3
Buffalo mozzarella
C NOVA 3
Grated parmigiano reggiano
D NOVA 4
Camembert
D NOVA 3
Aged english cheddar cheese
D NOVA 3
Mac n cheese blend
Murray's
D NOVA 4
Parmigiano reggiano cheese
D NOVA 3