Barcode: 0007789044591
Peeled & deveined jumbo raw shrimp
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 3
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 71.0 kcal |
| Fat | 0.4 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 0.0 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 15.9 g |
| Salt | 1.0 g |
Ingredients
Shrimp (penaeus vannamei), salt, water (as protective ice glaze).
Allergens
crustaceans
Recipes with Similar Ingredients
Jan Sherrill'S Shrimp Salad
9 ingredients
Shrimp Topping For Fish
11 ingredients
Shrimp Barbecue
8 ingredients
Shrimp On Rice
8 ingredients
Grilled Lemon Pepper Shrimp
4 ingredients
Alvin'S Shrimp And Onion Bath
6 ingredients
Mandarin Shrimp Salad
10 ingredients
Broccoli And Shrimp Alfredo
10 ingredients
Shrimp Scampi
8 ingredients
Tangy Salsa Shrimp And Rice
7 ingredients
Shrimp Provencale
8 ingredients
Scallops, Shrimp And Snow Peas
13 ingredients
Related Products in Seafood
Filets de maquereaux au vin blanc et aux aromates 169g
Netto
C NOVA 4
20 Bâtonnets saveur crabe
Top budget
C NOVA 4
Thon listao en morceaux au naturel 200g 150g (1/4)
Netto
A NOVA 3
Thon entier à l'huile de tournesol 200g 150g (1/4)
Netto
A NOVA 3
Rillettes de Saumon
La Rétaise
D NOVA 4
Sardines la rétaise
la rétaise
D NOVA 3
Nem a la crevette
hauky
C NOVA 4
Filets de maquereaux fumes au poivre
Bonneterre
E
Filets de harengs doux fumes au bois de hetre
Bonneterre
E NOVA 3
Filets de maquereaux sauce moutarde 169g
Netto
D NOVA 4
Sardines à l'huile de tournesol 3x69g (1/10)
Netto
A NOVA 3
Saumon fumé TOP BUDGET 200g
Top budget
D NOVA 3