Barcode: 0003003410569
Organic fruit strip, raspberry
by Giant Eagle
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
organic
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 321.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 78.6 g |
| of which sugars | 64.3 g |
| Fiber | 7.1 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Organic concentrated apple puree, organic concentrated apple juice, organic concentrated raspberry juice, ascorbic acid (vitamin c), organic natural flavors, black carrot concentrate (for color), pectin, organic glaze (organic sunflower oil, organic carnauba wax).
Additives
e440
e903
Recipes with Similar Ingredients
Steak Teriyaki
6 ingredients
Stir-Fry Fresh Vegetables
10 ingredients
Mexican Hamburgers
8 ingredients
Pepper Steak
4 ingredients
Pizza Piena - Easter Meat Pie
10 ingredients
Tequila (Sunset) Beef Steaks
7 ingredients
Simple Chicken Italiano
5 ingredients
Steak Strips And Mushrooms
10 ingredients
Lemon-Parsley New Tatos
6 ingredients
Roasted Quail
8 ingredients
Pasta Fagioli
13 ingredients
Steak Pizzaola
11 ingredients
Related Products in Snacks
Dried blueberries
D NOVA 3
Organic Mini Chocolate Chip Cookie
E NOVA 4
Trail mix
D NOVA 4
Organic trail mix
E NOVA 4
Organic dried cherries
D NOVA 3
Rice Snacks
Publix
E NOVA 4
Dried berry blend
D NOVA 3
Organic animal crackers
E NOVA 4
Cranberries, almonds & cashews trail mix
D NOVA 3
Dried apple rings
C NOVA 1
Unsweetened Apple Fruit Squeeze Pouch
A NOVA 1
Cranberries, dark chocolate, almonds & cashews trail mix
D NOVA 4