Barcode: 0011110830562
Summer tomato and leek pasta sauce
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 3
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 112.0 kcal |
| Fat | 7.2 g |
| of which saturated | 0.8 g |
| Carbohydrates | 10.4 g |
| of which sugars | 4.8 g |
| Fiber | 2.4 g |
| Proteins | 1.6 g |
| Salt | 1.1 g |
Ingredients
Tomato pulp (tomatoes, citric acid), leeks, tomato paste, extra virgin olive oil, onion, carrot, sunflower seed oil, salt, basil, garlic, sugar, rice starch, celery, black pepper, rosemary, citric acid.
Allergens
celery
Additives
e330
Recipes with Similar Ingredients
Mango With Tomatoes And Scallions Or Leeks
6 ingredients
Potato Soup
9 ingredients
Potato Soup
4 ingredients
Rigatoni Alicante
8 ingredients
Cioppino(San Francisco Style)
17 ingredients
Crab Dip
8 ingredients
Spinach Dip
6 ingredients
Shepherd'S Bread Dip
6 ingredients
Cream Of Broccoli Soup
9 ingredients
Cream Of Broccoli Soup
12 ingredients
Scallop-Rice Salad
10 ingredients
Provencal Vegetable Soup
14 ingredients
Related Products in Condiments
Tomato Ketchup
secrets du midi
D NOVA 3
Garniture pizza
LOUIS MARTIN
A NOVA 4
Perles de sirop de figue
Jean Larnaudie, Larnaudie
D NOVA 4
Sauce Ail Anchois Citron
Maison Raymond
D NOVA 4
Ketchup
Louis Martin
E
Tomato Ketchup
Louis Martin
D NOVA 3
Sauce tomates fraiches
Louis Martin
A NOVA 4
Ketchup
Priméal
D
Tomate ketchup
SECRET DU MIDI
D NOVA 3
Crème de terroir roquefort
Entremont
E NOVA 4
Tomato ketchup
Louis Martin
D NOVA 3
Sauce provencale
Louis Martin
A NOVA 4