Barcode: 0001121302327
Green enchilada sauce, medium
by Spartan
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 50.0 kcal |
| Fat | 1.7 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 6.7 g |
| of which sugars | 1.7 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 1.8 g |
Ingredients
Water, green chile peppers, modified food starch, contains less than 2% of: caramel color, citric acid, corn syrup solids, dehydrated minced onions, distilled vinegar, garlic powder, hydrolyzed corn protein, jalapeno peppers, maltodextrin, monosodium glutamate, natural flavors, onion powder, salt, soybean oil, spices, sugar, yeast extract.
Additives
e150c
e330
e621
Recipes with Similar Ingredients
Mexican Chicken
4 ingredients
Enchilada Casserole
6 ingredients
Enchilada Casserole
6 ingredients
Enchilada Casserole
5 ingredients
Mexican Casserole
5 ingredients
Enchilada Casserole
9 ingredients
Cowboy Enchiladas
8 ingredients
Taco Casserole
8 ingredients
Chicken Enchiladas
9 ingredients
Easy Enchiladas
5 ingredients
Chilaquilas(American Name: Enchilada Casserole)
13 ingredients
Enchilada Casserole
11 ingredients
Related Products in Condiments
Sauce béarnaise
Charal
D NOVA 4
Sauce 3 Poivres
Charal
C NOVA 4
Sauce aux Airelles
Charal
C NOVA 4
Sundae chocolat au lait
Vahiné
E NOVA 4
Sauce au foie gras
Charal
D NOVA 4
Sauce Forestière
Charal
D NOVA 4
Sauce Grand Veneur
Charal
C NOVA 4
Sauce Roquefort
Charal
D NOVA 4
Sauce Aux Morilles
Charal
C NOVA 4
Sauce Bourguignonne, Le Sachet De
D NOVA 4
Sauce américaine
Benedicta
E NOVA 4
Sundae chocolat
Vahiné
E NOVA 4