Barcode: 0025293004498
Organic Almondmilk Original Refrigerated
by Silk
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
organic
no gmos
usda organic
certified b corporation
non gmo project
Categories
Available in
united states, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 20.8 kcal |
| Fat | 0.8 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 3.3 g |
| of which sugars | 2.9 g |
| Fiber | 0.4 g |
| Proteins | 0.4 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
organic almondmilk (filtered water, organic almonds*), |s per container | organic cane sugar, salt, vitamin and 1 cup (240ml)| vitamin e acetate, vitamin a palmitate, mineral blend (calcium carbonate, vitamin d2), organic locust bean gum, gellan gum. 50 contains almond.
Additives
e410
e418
Recipes with Similar Ingredients
Apple Dumplins
6 ingredients
Bee Sting Buns(Makes 16 Buns)
8 ingredients
New Classic Potato Salad
9 ingredients
Apple Nut Ring
7 ingredients
Broccoli Ham Ring
8 ingredients
Sausage And Cheese Pie
9 ingredients
Vegetable Pizza
10 ingredients
Apple Nut Ring
6 ingredients
Vegetable Pizza
7 ingredients
Mushroom Bread
5 ingredients
Black Bottom Pie
6 ingredients
Easy Date Sticks
5 ingredients
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Base de pizza finissima
Buitoni
C NOVA 4
Veggie Burger
Garden Gourmet
A NOVA 4
Frosted Shredders
Nestle
D NOVA 4
Shreddies The Coco One
Nestlé
C NOVA 4
trix
Nestlé
NOVA 4
Puré instantáneo
Maggi,Nestlé
C NOVA 4
Nestle Fitness
Nestle
A
Hot Cup Curry
Maggi
NOVA 4
MAGGI® Nouilles instantanées sauce Soya Classic 75g
Maggi
E NOVA 4
Choco rice
Harvest Home
D NOVA 4
Air fryer shawarma
Nestlé, Maggi
NOVA 3
Le mini Nestlé Natures (pommes)
NOVA 1